Tırnak Süsleme (oje)

Tırnak Süsleme işlemi, son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Bu konu hakkında biraz bilgi vereceğiz. Bakım, vücudumuza gerekli ilgiyi vererek, güzel ve sağlıklı görünmesi için belli aralıklarla yapılan temizleme veya değişiklik yapma gibi işlemlerdir.

 Özellikle kadınlar, bakımlarına ve güzelliğine oldukça fazla önem verirler. Bakım bir kadının, güzel görünmesinde ki en önemli anahtardır. Çünkü bakımlı kadınlar, kendilerini mutlu, keyifli, öz güvenli ve psikolojik anlamda iyi hissederler. Özellikle moral bozukluklarında, kendilerine bakım yaptırarak kendilerini iyi hissetmek hissederler.

Toplumumuzda bakımlı kadına her zaman daha fazla ilgi, alaka ve saygı gösterilir. Özellikle erkeklerde, kendi bakımlarına önem gösteren temiz ve titiz kadınlardan hoşlanır. Dışardan görüntüsü daha bakımlı olan kadınlar herkes için bir adım daha öndedir.


Bakımlı olmak için tepeden tırnağa sağlıklı ve güzel bir görünüm sağlamak gerekir. Kadın vücudunda ilgiyi ve dikkati en çok eller çeker. Zarif bir el ve bakımlı tırnaklar her zaman daha çok takdir toplar. Elleri güzel gösteren en önemli ayrıntı ise, bakımlı tırnaklardır. Bakımlı tırnaklar, elleri kusursuz gösterir.
Son zamanlarda tırnaklara bakımın yaygınlaşması ile birlikte , tırnak süsleme sanatı ortaya çıktı. 

Deneyimli ellerden çıkan kusursuz ve sıradışı modeller ile, elleriniz hem bakımlı hem de kişiliğinizi yansıtan modellerle kusursuz görünecektir. Tırnak tasarımının birçok modeli ve birçok ürün ile yapılan tasarım şekli vardır. Tırnaklarınıza güzel tasarımlar yaptırabilmeniz için, öncesinde manikürünüzün yapılması gerekir.

Tırnaklara Manikür Bakımı

Tırnaklara gerekli bakım yapılmazsa, tırnaklarınız kırılgan bir hal alır. Bu durumda başarılı tırnak süsleme işlemi yapılamaz. Çünkü kırılgan tırnakların, kırılma ihtimali söz konusu olacağından tırnak tasarımında başarılı sonuç alınamaz. Tırnak süsleme işlemi öncesi deneyimli ve başarılı eller size güzel bir manikür yaparlar. Manikür yapacak kişi size hijyenik ve kaliteli ürünler kullanır. Ve şu işlemlerden geçirilerek manikür yapılır;

  • Manikürde öncelikle tırnaklarda oje varsa temizlenir. 
  • Sonrasında ılık su, zeytinyağı, bitkisel yağlar v.s gibi tırnakları güçlendiren ürünlerden oluşan bir suyun içerisinde etler yumuşayana kadar bekletilir. 
  • Daha sonra tırnakların etrafındaki öyle etler deriden arındırılarak temizlenir. 
  • Tırnaklarda kısaltılmış isteniyorsa tırnak biraz kesilir. Ancak tırnak süsleme yapılması için, tırnak ne kadar uzun olursa o kadar başarılı sonuç verir. 
  • Törpü ile yuvarlak, küt, oval gibi şekillerde şekillendirme yapılır. 
  • Tırnakların altında kalkmış etler ve deriler, tırnak derisi altına ettirilir. 
  • Ellere ve tırnaklara krem sürülerek masaj yapılır ve eller kurumaya bırakılır.

Tırnak Süsleme İşlemi Nedir? 

Tırnak süsleme işlemine diğer adıyla nail art adı da verilir. Son zamanlarda oldukça trend bir uygulama olan tırnak süsleme, tırnaklara daha bakımlı hoş ve renkli bir görüntü sağlar. Tırnak süslemesi kullanımında özel makinesi, özel ince uçlu fırçalar, ve tırnak bantı kullanılır. Binlerce renk, desen ve model uygulanabilir. Buna, yapan kişinin hayal gücü ve kişinin istekleri doğrultusunda karar verilebilir. 
Tırnaklara öncelikle güzel tırnak süsleme işlemi yapılabilmesi için, tırnak bazı ojesi sürülür. Bu oje sürüldükten sonra üzerine sürülen oje çok daha iyi renk ve görünüm verecektir. Bu uygulama için, pigmenti iyi veren ojeler tercih edilir. Çünkü rengi daha belirgin tasarımlar, çok daha güzel görünür. 

Tırnak Süsleme İşlemi Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır? 

Tırnağa sürülen baz iyice kuruduktan sonra tırnak süsleme işlemine başlanır. Tırnak süslemenin bir çok şekli mevcuttur. Bunları tek tek inceleyecek olursak;
Tırnak Üzerine Çizim Yaparak Süsleme: Bu işlemde tırnaklar için ince uçlu fırçalar kullanılarak, kelebek, puantiye, kalpler yada ellerinizi emanet ettiğiniz kişinin hayal gücüne göre bir çok model yapılabilir. Özellikle mat renkli ojelerle yapılan bu tırnak süsleme çeşidi oldukça güzel modellerin ortaya çıkmasını sağlıyor. 
Yapışkan Taşlar Kullanarak Yapılan Süsleme :Tırnaklara istenen şekillerde oje sürümü yaptıktan sonra, ojenin iyice kurutulduğundan emin olduktan sonra bu işlem yapılır. Çünkü kurulmamış oje taşın, güzel görünümünü etkileyebilir. İstenen yere, istenen taş uygulanarak oldukça şık görünüm elde ediliyor.

Renkli French İle Süsleme : French uygulamasını çok seviyorsanız Ancak biraz renklendirmek istiyorsanız bu süsleme sizin için oldukça idealdir. 
Tırnak bandı kullanılarak yapılan bu model istenen renklerde yapılabiliyor. Güzellik üzerine taş yapıştırıldığında, tırnaklar çok şık bir görünüm kazanıyor. 

Çatlak Görünümlü Tırnaklar : Bu tırnak süsleme için sade ve mat görünümlü ojeler kullanılır. Çatlayan oje kullanılarak, yapılan bu süsleme düz oje renginin üzerine sürülerek yapılır. Kendiliğinden çatlayarak model ortaya çıkar. Özellikle tırnak çizimi ve taşlarla renklendirildiğinde ortaya çok estetik eller çıkıyor.

Plakalar ile Süsleme : İstenen plakanın alınmasıyla bu işlem deneyimli eller tarafından uygulanır. Plakalar tırnağa stampa denilen aletle monte edildikten sonra, istenen ojeler kullanılarak tasarım yapılır. Bu model tırnaklara farklı bir hareket katar. 
Tırnak süsleme sanatı ile harika tasarımlar yaratılabiliyor. İnanılmaz güzel model ve renk seçeneği olan bu işlem ellerinizin kusursuz görünmesini sağlayarak, size ayrı bir güzellik katacaktır. Bu işlem için kesinlikle deneyim sahibi kişiler tercih etmelisiniz.

× Bize Ulaşın